2019 Postseason

Submit missing postseason info/brackets to [email protected]


VIEW BY STATE:

California          Colorado        Connecticut        Delaware        Illinois         Kentucky        Maine        Maryland/DC 

Massachusetts        Michigan       Missouri       New England Prep       New Hampshire        New Jersey       New York

North Carolina        Ohio       Pennsylvania       Rhode Island        Texas/Oklahoma      Vermont        Virginia       Wisconsin



 

CALIFORNIA

 

Central Coast Section Champions: Archbishop Mitty High School
Runner-Up: Los Gatos High School

 

 

San Diego Section – Open Division Champions: Scripps Ranch High School
Runner-Up: Serra High School

San Diego Section – Division I Champions: Del Norte Ranch High School
Runner-Up: Rancho Buena Vista High School

San Diego Section – Division II Champions: Fallbrook High School
Runner-Up: San Marcos High School


COLORADO

CHSAA State Champions: Colorado Academy
Runner-Up: Regis Jesuit High School (Final Score: 1-0)


CONNECTICUT

CIAC State Finals: Saturday, 11/23

Class L State Bracket

Class M State Bracket

Class S State Bracket

 

Conference Tournaments

ECC

Semifinals- 11/5
No. 1 East Lyme 5, No. 4 Killingly/Woodstock 1
No. 2 Stonington 3, No. 3 Fitch 1

Final- 11/7
East Lyme 1, Stonington 0 (OT)

FCIAC

Quarterfinals- 11/1
No. 1 Darien 4, No. 8 Warde 0
No. 3 Ridgefield 1, No. 6 Wilton 0
No. 4 New Canaan 7, No. 5 Norwalk 2
No. 2 Staples 2, No. 7 Greenwich 0

Semifinals- 11/4
No. 1 Darien 3, No. 4 New Canaan 2
No. 2 Staples 3, No. 3 Ridgefield 1

Final- 11/7
No. 1 Darien 0, No. 2 Staples 0 (co-champs)

Shoreline Conference

Semifinals– 11/4
No. 2 Westbrook 1, No. 3 Old Saybrook 0
No. 1 North Branford 3, No. 4 Valley Regional 1

Final- 11/6
No. 1 North Branford 2, No. 2 Westbrook 1

SCC

Quarterfinals

Friday, Nov. 1
No. 4 Hand 3, No. 5 Cheshire 2 (6-3 penalty strokes) 
Saturday, Nov. 2
No. 1 Guilford 7, No. 8 Hamden 1
No. 3 Branford 3, No. 6 Mercy 0
Sunday, Nov. 3
No. 2 Amity 2, No. 7 Sacred Heart Academy 0

Semifinals- 11/5
No. 2 Amity 3, No. 3 Branford 1
No. 1 Guilford 2, No. 4 Hand 1

Championship- 11/7
No. 1 Guilford 1, No. 2 Amity 0

SWC

Quarterfinals- 11/2
No. 6 Masuk 3, No. 3 Pomperaug 2 (OT)
No. 2 Immaculate 6, No. 7 Bethel 0
No. 4 New Milford 3, No. 5 New Fairfield 0
No. 1 Newtown 6, No. 8 Joel Barlow 0

Semifinals- 11/5
No. 2 Immaculate 3, No. 6 Masuk 0 
No. 4 New Milford 2, at No. 1 Newtown 1 (2 OT)

Championship- 11/7
No. 2 Immaculate 1, No. 4 New Milford 0


DELAWARE

Division I State Champions: Cape Henlopen High School
Runner-Up: Padua Academy (Final Score: 2-)

Division II State Champions: Delmar High School
Runner-Up: Indian River High School (Final Score: 6-3)


ILLINOIS

IHSFHA State Champions: New Trier High School
Runner-Up: Lake Forest High School 

2019 IHSFHA STATE BRACKET


KENTUCKY

KHSAA State Champions: Assumption High School
Runner-Up: Christian Academy of Louisville (Final Score: 3-2)


MAINE

Maine Class A State Champions: Skowhegan Area High School
Runner-Up: Biddeford High School (Final Score: 3-0)

Maine Class B State Champions: Winslow High School
Runner-Up: York High School (Final Score: 7-2)

 

Maine Class C State Champions: Foxcroft Academy
Runner-Up: Winthrop High School (Final Score: 3-0)

 

 


MARYLAND/DC

Class 4A State Champions: Severna Park High School
Runner-Up: Dulaney High School (Final Score: 1-0)

3A State Champions: Westminster High School
Runner-Up: Urbana High School (Final Score: 2-1)

 

2A State Champions: Marriotts Ridge High School
Runner-Up: Oakdale High School (Final Score: 1-0)

1A State Champions: Liberty High School
Runner-Up: Washington High School (Final Score: 1-0)

 

IAAM Field Hockey Championships

IAAM A Conference Champions: Garrison Forest School
Runner-Up: Archbishop Spalding High School (Final Score: 1-0)

 

IAAM B Conference Champions: John Carroll School
Runner-Up: Bryn Mawr School (Final Score: 2-1)

 

IAAM C Conference Champions: Friends School
Runner-Up: Park School (Final Score: 2-1)

 

WCAC Champions: Our Lady of Good Counsel
Runner-Up: St. John’s College (Final Score: 3-2 W OT)


MASSACHUSETTS

MIAA Division 1 State Champions: Somerset-Berkley High School
Runner-Up: Longmeadow High School

MIAA Division 2 State Champions: Dover-Sherborn High School
Runner-Up: Hopedale High School

 

 

North Division 1 Champions: Andover High School
Runner-Up: Acton-Boxborough High School

North Division 2 Champions: Lynnfield High School
Runner-Up: Gloucester High School

South Division 1 Champions: Somerset-Berkley High School
Runner-Up: Walpole High School

South Division 2 Champions: Dover-Sherborn High School
Runner-Up: Sandwich High School

Central Division 1 Champions: Nashoba Regional High School
Runner-Up: Algonquin High School

Central Division 2 Champions: Hopedale High School
Runner-Up: Oakmont High School

West Division 1 Champions: Longmeadow High School
Runner-Up: Minnechaug High School

West Division 2 Champions: Frontier Regional High School
Runner-Up: Greenfield High School


MICHIGAN

Division I State Champions: Dexter High School
Runner-Up: Pioneer High School (Score: 3-0)

 

Division 2 State Champions: Skyline High School
Runner-Up: Chelsea High School (Score: 2-1)

 


MISSOURI

 

Midwest Tournament Champions: MICDS
Runner-Up: Villa Duchesne & Oak Hill School (Final Score: 1-0)

Stltoday.com Scores


NEW ENGLAND PREP

NEPSAC A Champions: Sacred Heart Greenwich
Runner-Up: Tabor Academy (Final Score: 2-1)

NEPSAC B Champions: Rivers School
Runner-Up: Governor’s Academy (Final Score: 3-0)

NEPSAC C Champions: Pingree School
Runner-Up: Ethel Walker School (Final Score: 6-0)

 

 

Fairchester Athletic Association

Quarterfinalist, November 4
No. 3 Rye Country Day defeated No. 6 Hopkins, 5-1
No. 4 Greens Farms Academy defeated No. 5 Holy Child, 3-0
 
Semifinals, November 6
No. 2 Greenwich Academy defeated No. 3 Rye Country Day School, 6-0
No. 1 Sacred Heart defeated No. 4 Greens Farms Academy, 9-0
 
Final, November 8
No. 2 Greenwich Academy defeated No. 1 Sacred Heart, 1-0

NEW HAMPSHIRE

Division I State Champions: Windham High School
Runner-Up: Concord High School (Final Score: 2-0)

 

Division II State Champions: Hanover High School
Runner-Up: Souhegan High School (Final Score: 3-0)

Division III State Champions: Bishop Brady High School
Runner-Up: Mascoma Valley High School (Final Score: 1-0)

 


NEW YORK

Class A State Champions: Maine Endwell High School
Runner-Up: Horace Greeley High School (Final Score: 2-1)

Class B State Champions: Lakeland High School
Runner-Up: Garden City High School (Final Score: 2-0)

Class A State Champions: Bronxville High School
Runner-Up: Johnstown High School (Final Score: 1-0)


 

NORTH CAROLINA

NCISAA State Champions: Charlotte Country Day School
Runner-Up: Providence Day School (Final Score: 3-2 OT)

 

NCFHA State Champions: Charlotte Catholic High School
Runner-Up: Myers Park High School (Final Score: 1-0)

NCFHA State Tournament


OHIO

Ohio State Champions: Columbus Academy
Runner-Up: Shaker Heights High School (Final Score: 1-0)

 

Regional Brackets



 

 


PENNSYLVANIA

PAISAA Champions: Episcopal Academy
Runner-Up: The Hill School (Final Score: 4-3)

 

 

 

PIAA STATE TOURNAMENT

AAA State Champions: Wilson High School
Runner-Up: Lower Dauphin High School

AA State Champions: Wyoming Valley West High School
Runner-Up: Palmyra Area High School

A State Champions: Wyoming Seminary
Runner-Up: Oley Valley High School

 

 

DISTRICT 1

District 1A Champions: New Hope Solebury High School
Runner-Up: Springfield Township High School

District 1 2A Champions: Merion Mercy Academy
Runner-Up: Upper Perkiomen High School

District 1 AAA Champions: Downingtown West High School
Runner-Up: Plymouth Whitemarsh High School

 

DISTRICT II

District II AAA Champions: Wilkes-Barre Area High School
Runner-Up: Hazleton Area High School

District II AA Champions: Wyoming Valley West High School
Runner-Up: Crestwood High School

District II A Champions: Wyoming Seminary
Runner-Up: Wyoming Area High School

DISTRICT III

District III AAA Champions: Lower Dauphin High School
Runner-Up: Wilson High School

District III AA Champions: Palmyra Area High School
Runner-Up: East Pennsboro High School

District III A Champions: Greenwood High School
Runner-Up: Oley Valley High School

DISTRICT IV

District IV AA Champions: Selinsgrove Area High School
Runner-Up: Shikellamy High School (Final Score: 6-1)

District IV A Champions: Lewisburg Area High School
Runner-Up: Bloomsburg High School (Final Score: 2-1)

DISTRICT XI

District XI AAA Champions: Emmaus High School
Runner-Up: Easton Area High School

District XI AA Champions: Bangor High School
Runner-Up: Southern Lehigh High School


District XI A Champions: Northwestern High School
Runner-Up: Moravian Academy


RHODE ISLAND

 

Division I State Champions: East Greenwich High School
Runner-Up: North Kingstown High School (Final Score: 2-1)

 

Division II State Champions: Lincoln School
Runner-Up: Wheeler School (Final Score: 3-0)

 

Division III State Champions: Pilgrim High School
Runner-Up: Tiverton School (Final Score: 1-0 OT SO)


TEXAS/OKLAHOMA

SPC Champions: St. John’s School
Runner-Up: Kinkaid School

TAPPS Champions: Duchesne Academy
Runner-Up: All Saints Episcopal (Final Score: 1-0)


VERMONT

Division I State Champions: Rice Memorial High School
Runner-Up: Bellows Falls Union High School

Division II State Champions: Mt. Abraham Union High School
Runner-Up: Otter Valley High School

Division III State Champions: Windsor High School
Runner-Up: Stowe High School


VIRGINIA

VISAA Division I State Champions: Trinity Episcopal School
Runner-Up: St. Catherine’s School (Final Score: 2-1)

VISAA Division 2 State Champions: Cape Henry Collegiate
Runner-Up: Fredericksburg Academy (Final Score: 2-0 )

 

VHSL STATE TOURNAMENTS

Class 6 State Champions: Langley High School
Runner-Up: Floyd Kellam High School

Class 5 State Champions: Frank W. Cox High School
Runner-Up: Mountain View High School

Class 4 State Champions: Eastern View High School
Runner-Up: Great Bridge High School

Class 3 State Champions: James Monroe High School
Runner-Up: Poquoson High School

 

 

 

 

 

 

VHSL 6A Region Champions: Floyd E Kellam High School
Runner-Up: Western Branch High School

VHSL 6B Region Champions: Massaponax High School
Runner-Up: Battlefield High School

VHSL 6C Region Champions: W.T. Woodson High School
Runner-Up: Fairfax High School

VHSL 6D Region Champions: Langley High School
Runner-Up: Yorktown High School

 

VHSL 5A Region Champions: Frank W. Cox High School
Runner-Up: Gloucester High School

VHSL 5B Region Champions: Atlee High School
Runner-Up: Matoaca High School

VHSL 5C Region Champions: Riverside High School
Runner-Up: Briar Woods High School

 

VHSL 5D Region Champions: Mountain View High School
Runner-Up: Stafford High School

 

VHSL 4A Region Champions: Great Bridge High School
Runner-Up: Warwick High School

VHSL 4B Region Champions: Lee-Davis High School
Runner-Up: Warhill High SchoolVHSL 4C Region Champions: Chancellor High School
Runner-Up: Eastern View High School VHSL 4D Region Champions: Heritage High School
Runner-Up: Liberty High School

VHSL 3A Region Champions: Poquoson High School
Runner-Up: Tabb High School

VHSL 3B Region Champions: James Monroe High School
Runner-Up: Independence High School

 

 

 

 

 

LIS Tournament Champions: Trinity Episcopal School
Runner-Up: St. Catherine’s School (Final Score: 5-0)


WISCONSIN

WHSFHA State Champions: Divine Savior Holy Angel High School
Runner-Up: Arrowhead Union High School 

Recent Posts

2022 HIGH SCHOOL

MAXFH Postseason Awards

All-Region Player & State Coach of the Year Nominations are already due

More Info/Nominate

ADDITIONAL COVERAGE:

Postseason Tournament Central

Conference & State Awards

HS NATIONAL INVITATIONAL

2023 National Invitational
September 22-24, 2023
@The Proving Grounds (PA)

[2023 Invitational Central]

TOP 150 INVITATIONAL

National Player Combine

2023 NPC Dates

Session #1: July 20-22, 2023
Class of 2024, 2025, 2026

Session #2: July 22-24, 2023
Class of 2025, 2026, 2027

Registration Coming Soon!

2022 Summer Camps

Weekly Email Updates

Subscribe to our Email List and keep up to date with the latest MAX Field Hockey happenings!
 

Recent Tweets