Lakeland High School (Shrub Oak, New York) claims the #1 spot in the Final Northeast Region Rankings for the 2017 High School Field Hockey season.  The Hornets finished a perfect 22-0-0 season as the New York State Class B State Champions and Section I Class B Champions.  Outscoring opponents 140-5 and registering 18 shutouts throughout the season, Lakeland continue their streak of not losing to a New York opponent since 2008.  The 2017 State Championship was Head Coach Sharon Sarsen and the Hornet’s 9th straight title.  That 9th straight title came in a 5-0 shutout of Vestal in the championship game behind a hat trick by junior Julianna Cappello.  This Lakeland squad lost a lot of talent last year, but a balance of senior leadership and younger talent once again brought Sarsen’s squad to familiar State Championship territory and the top of our Northeast Region Rankings.

In addition to our Final Top 20 Rankings, we also wanted to recognize the state and major conference champions from the Northeast Region.

Congratulations to the following 2017 Northeast Region State/Conference Champions! 
-View the full list with pictures, brackets & links at the High School Postseason Central-


CONNECTICUT

Class L State Champions: Staples High School
Runner-Up: Darien High School (Final: 1-0)

Class M State Champions: Daniel Hand High School
Runner-Up: New Canaan High School (Final: 2-1)

Class M State Champions: North Branford High School
Runner-Up: Granby Memorial High School (Final: 2-1)

NEPSAC Class A Champions: Greenwich Academy
Runner-Up: Phillips Andover Academy (Final Score: 3-2 (OT))


NEW YORK

Class A New York State Champions: Ward Melville High School
Runner-Up: Maine Endwell High School (Final Score: 1-0)

Class B New York State Champions: Lakeland High School
Runner-Up: Vestal High School (Final Score: 5-0)

Class C New York State Champions: Whitney Point High School
Runner-Up: Carle Place High School (Final Score: 1-0)


RHODE ISLAND

2017 Division I State Champions: North Kingstown High School
Runner-Up: Moses Brown School (Final Score: 4-3 OT)

2017 Division II State Champions: Wheeler School
Runner-Up: Lincoln School (Final Score: 1-0)

State, conference and local postseason player and coach awards are being compiled on the High School Player Awards page.  We will continue to update these are they are released.  Please email any missing awards to [email protected]

MAX Field Hockey has once again expanded our own player and coach postseason recognitions this year!  Once our Final Team Rankings are released we will switch gears and begin compiling our All-Region Teams, All-American Teams, State Players of the Year, Regional Players of the Year, National Player of the Year, State Coaches of the Year, Regional Coaches of the Year and National Coach of the Year.  These awards will be released on MAX Field Hockey and over The Field Hockey Network mobile app over the next month or so.  Learn More


2017 FINAL NORTHEAST REGION RANKINGS

1

LAKELAND HIGH SCHOOL
Shrub Oak, New York
Head Coach: Sharon Sarsen

22-0-0
NYS Class B State Champions

WARD MELVILLE HIGH SCHOOL
East Setauket, New York
Head Coach: Shannon Sioss

22-0-0
NYS Class A State Champions

GREENWICH ACADEMY
Greenwich, Connecticut
Head Coach: Jamie Brower

19-1-0
NEPSAC Class A Champions

WHITNEY POINT HIGH SCHOOL
Whitney Point, New York
Head Coach: Nicole Huston

21-1-0
NYS Class C State Champions

STAPLES HIGH SCHOOL
Westport, Connecticut
Head Coach: Ian Tapsall

12-4-0
CT Class L State Champions

MAMARONECK HIGH SCHOOL
Mamaroneck, New York
Head Coach: John Savage

18-2-1
NYS Class A Quarterfinalist (lost to Ward Melville 3-1)

DARIEN HIGH SCHOOL
Darien, Connecticut
Head Coach: Mo Minicus

18-3-1
CT Class L State Runner-Up (lost to Staples 1-0)
FCIAC Champions

MOSES BROWN SCHOOL
Providence, Rhode Island
Head Coach: Leslie Caito-Jones

15-2-1
RI Division I Runner-Up (lost to North Kingstown 4-3 in OT)

GARDEN CITY HIGH SCHOOL
Garden City, New York
Head Coach: Diane Chapman

15-2-0
NYS Class B Semifinalist (lost to Lakeland 2-1)

BARRINGTON HIGH SCHOOL
Barrington, Rhode Island
Head Coach: Holly Morris

17-2-1
RI Division I Semifinalist (lost to North Kingstown 2-1)

WILTON HIGH SCHOOL
Wilton, Connecticut
Head Co-Coaches: Toniann Cortina, Elizabeth Pisko

11-7-0
Class L State First Round (lost to Staples 2-1)
FCIAC Runner-Up

MAINE-ENDWELL HIGH SCHOOL
Endwell, New York
Head Coach: Heather Doyle

14-5-0
NYS Class A State Runner-Up (lost to Ward Melville 1-0 in OT)

GREENWICH HIGH SCHOOL
Greenwich, Connecticut
Head Coach: Ally Orrico

16-4-0
CT Class L Semifinalist (lost to Staples 0-2)

DANIEL HAND HIGH SCHOOL
Madison, Connecticut
Head Coach: Sue Leckey

20-1-2
Class M State Champions
SCC Champions

CARLE PLACE HIGH SCHOOL
Carle Place, New York
Head Coach: Crystal Gray

11-4-0
NYS Class C State Runner-Up (lost to Whitney Point 1-0)
Nassau County C Champions

ENFIELD HIGH SCHOOL
Enfield, Connecticut
Head Coach: Cookie Bromage

17-1-0
Class L State Semifinalist

BALDWINSVILLE HIGH SCHOOL
Baldwinsville, New York
Head Coach: Tessa Ordway

14-5-0
NYS Class A Semifinalist (lost to Ward Melville 1-0)

NORWALK HIGH SCHOOL
Norwalk, Connecticut
Head Coach: Kyle Seaburg

14-4-0
CT Class L Quarterfinalist (lost to Darien 2-1 in OT)

NORTH KINGSTOWN HIGH SCHOOL
North Kingstown, Rhode Island
Head Coach: Julie Maguire

13-5-0
RI Division I State Champions

SARATOGA SPRINGS HIGH SCHOOL
Saratoga Springs, New York
Head Coach: Jo-Anne Hostig

16-3-0
NYS Class A Quarterfinalist
Section II Champions


OTHERS CONSIDERED

Cheshire High School (Cheshire, CT)

Cold Spring Harbor High School (Cold Spring Harbor, NY)

East Greenwich High School (East Greenwich, RI)

Fairfield Ludlowe High School (Fairfield, CT)

Glastonbury High School (Glastonbury, CT)

Granby Memorial High School (Granby, CT)

Hotchkiss School (Lakeville, CT)

North Branford High School (North Branford, CT)

Rocky Point High School (Rocky Point, NY)

Shenendehowa High School (Clifton Park, NY)

Webster Thomas High School (Webster, NY)

Williamsville North High School (Buffalo, NY)